Przeprowadziliśmy warsztaty biologiczne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smardzewicach

10 kwietnia przeprowadziliśmy warsztaty biologiczne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, w pięknie położonych nad Zalewem Sulejowskim Smardzewicach w gminie Tomaszów Mazowiecki.

Był to pierwszy z trzech zaplanowanych na bieżący semestr warsztatów organizowanach w ramach projektu "Uwolnij umysł" - akademia dla społeczeństwa, społeczność dla akademii w tej szkole. Spotkaliśmy się z uczniami klas czwartych i szóstych. Dzieci z zaangażowaniem przeprowadziły eksperyment polegający na izolacji DNA z banana oraz z zaciekawieniem słuchały prezentacji wprowadzającej w arkana genetyki i biobankowania. W wyniku eksperymentu każdy mógł zobaczyć, a nawet dotknąć prawdziwe DNA. Dzięki zapałowi uczniów i skrupulatności wykonania wszystkich prac manualnych, takich jak rozgniecenie banana czy mieszanie składników roztworu lizującego, efekty eksperymentu były bardzo dobrze widoczne w postaci "kłaczków" kwasu deoksyrybonukleinowego. Mogliśmy liczyć na dużą aktywność młodych słuchaczy, ciekawe pytania z ich strony oraz trafne odpowiedzi.

Bardzo dziękujemy za tę owocną współpracę zarówno wszystkim dzieciom, jak i oferującemu szeroką pomoc gronu pedagogicznemu.

Do zobaczenia niebawem na kolejnych "Lekcjach z uniwersytetm", tym razem warsztatach z bloków psychologicznego i socjologicznego, na których dzieci będą mogły poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz poznać sprytne techniki ułatwiające zapamiętywanie.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II".