„To jest GENialne” – warsztaty dla dzieci o genetyce

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź
Czas: 11 maja 2024 (sobota) 10:00 - 13:30

„Dlaczego truskawka jest jak truskawka, a nie jak cebula? Dlaczego niektóre owoce są bardziej czerwone, jedne bardziej okrągłe, a inne podłużne? Dlaczego jedni szybciej biegają, inni lepiej grają w szachy? Dlaczego jedni mają zielone oczy, inni niebieskie, a jeszcze inni różnokolorowe?” – to seria pytań, którymi potrafią nas zaskoczyć dzieci. Pracownia Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego pomoże najmłodszym odkryć odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy dzieci do udziału w bezpłatnych warsztatach, które w atrakcyjny i eksperymentalny sposób wprowadzają w zagadnienia dotyczące genetyki.

To, jak zbudowany jest każdy organizm, określone jest to za pomocą specjalnego przepisu. Przepis zapisany jest z użyciem jedynie 4 liter. Do zapisania „przepisu” na truskawki potrzeba około 720 milionów „liter”, dla człowieka 3,2 miliarda.
Przepisy zapisane są za pomocą białek w kodzie DNA. W trakcie warsztatów dzieci poznają tajemnice tego kodu i samodzielnie wyizolujecie DNA – nici kwasu dezoksyrybonukleinowego.

W trakcie warsztatów przybliżymy zagadnienia związane z genetyką:

• czym jest DNA, jaki ma wpływ na organizmy i jak wpływa na nasze zdrowie
  • co to chromosom
  • czym zajmują się biobanki
  • w jaki sposób możemy wesprzeć naukę.

W ramach zabaw i zadań praktycznych przeprowadzone zostaną następujące aktywności:

• budowa komórki – praca z modelem 3D
  • anonimizacja próbek – gra edukacyjna
  • budowa nici DNA – gra edukacyjna
  • izolacja DNA – zajęcia wykonywane samodzielnie przez uczestników warsztatów.

Dobra zabawa i edukacja – gwarantowane!

Zapisy – dwie godziny do wyboru

Na warsztaty zapraszamy do uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 mieszczącej się przy ulicy Franciszkańskiej 1/5. Udział jest bezpłatny. Preferowany wiek uczestników to 6-12 lat. Zajęcia odbywają się w małych grupach z udziałem opiekunów dzieci: 12 uczestników + 12 opiekunków. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

• 11 maja 2024 roku (sobota), godz. 10.00-11.30
    formularz zapisów na godzinę 10.00 dostępny pod linkiem
  • 11 maja 2024 (sobota), godz. 12.00-13.30
    formularz zapisów na godzinę 12.00 dostępny pod linkiem

„To jest GENialne”

Warsztaty są częścią projektu artystycznego „To jest GENialne”, będącego efektem współpracy Pracowni Biobanku UŁ i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Współpraca zaowocowała m.in. powstaniem dwojga bohaterów – Gienia i Helisi, którzy prowadzą młodych odbiorców projektu przez świat genetyki i mogą stać się inspiracją dla dzieci do dalszego poszukiwania wiedzy. Przy okazji zapewnią też świetną zabawę i sprzyjają edukacyjnym dociekaniom.

• Więcej o tym projekcie można przeczytać na stronie „To jest GENialne”.
  • Fotorelacja z wernisażu inaugurującego projekt „To jest GENialne” dostępna jest na Flickr UŁ.

Materiał i redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski, Centrum Kominikacji i PR UŁ