Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do współpracy w ramach projektu naukowo-badawczego

“Małe ojczyzny - zróżnicowanie genetyczne Polaków w oparciu o podział na regiony geograficzne i grupy kulturowe”.  

Głównym założeniem projektu jest zbadanie zmienności genetycznej populacji polskiej, żyjącej na terenie całego kraju, od XI wieku aż do współczesności. Stąd też kluczowym zagadnieniem w jego realizacji jest zbadanie zróżnicowania genetycznego Polaków w oparciu o podział na regiony geograficzne oraz grupy kulturowe i etniczne. W ten sposób chcielibyśmy się przyczynić do szerzenia wiedzy na temat różnorodności populacji zamieszkującej tereny Polski dziś oraz w przeszłości.

Aby wziąć udział w Projekcie wystarczy jedynie oddać próbkę swojego materiału biologicznego w postaci śliny, który zostanie zdeponowany w zasobach Pracowni Biobank Uniwersytetu Łódzkiego.  

Do tej pory zaproszenie do współpracy przyjęły osoby reprezentujące następujące grupy etniczne i kulturowe: Karaimi, Tatarzy Polscy, Górale Podhalańscy oraz Kurpie. - dziękujemy serdecznie za Państwa udział oraz nieocenioną pomoc.

Będziemy zaszczyceni, że z Państwa udziałem, Projekt przyczyni się do utrwalania dla potomności polskiego dziedzictwa narodowego, którym bez wątpienia jest genetyczna charakterystyka narodu polskiego, którego częścią są także członkowie grup kulturowych i etnicznych zamieszkujących Polskę.

Jeżeli reprezentujecie Państwo grupę etniczną lub kulturową i chcielibyście nawiązać współpracę zapraszamy do kontaktu.


 

  • Jak wygląda badanie?  Samo badanie polega na nieinwazyjnym pobraniu próbki śliny od ochotnika, pomiarze składu ciała oraz wypełnieniu ankiety. Pytamy w niej o podstawowe informacje takie jak wiek, płeć, grupa krwi czy miejsce urodzenia, które będzie można skorelować z wynikami badań genetycznych.
  • Co możemy dać ochotnikom? - Otrzymają Państwo informację na temat pochodzenia w żeńskiej (na podstawie haplogrup mitochondrialnego DNA) oraz męskiej (na podstawie haplogrup chromosomu Y) linii genetycznej a także analizę składu ciała.


Zespół realizujący projekt:

    Mgr Marcin Słomka – koordynator projektu

    Dr Justyna Jarczak – opiekun naukowy projektu

    Mgr Illia Shrubkovskyi

    Mgr inż Maja Polak

    Mgr inż. Błażej Marciniak

    Dr Dominik Strapagiel – kierownik Pracowni Biobank

 

Informacje kontaktowe:

Pracownia Biobank, Uniwersytet Łódzki

Ul. Pilarskiego 14/16; 90-231 Łódź

Tel. (42) - 665 – 57 – 02E-mail:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


 

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w naszym projekcie, do współpracy oraz wsparcia nauki.

  

KONTAKT
NAPISZ DO NAS

{mosmap height='270'|width='100%'|zoom='17'| lat='51.7767961'| lon='19.4843932'}