W ramach prac prowadzonych w Pracowni Biobank we współpracy z Zakładem Genetyki Drobnoustrojów WBiOŚ UŁ opracowano metodę identyfikacji grzybów chorobotwórczych w oparciu o różnice w profilach krzywych topnienia produktów PCR.

 

Zgłoszenie zostało opublikowane na łamach Biuletynu Urzędu Patentowego nr 1 (1096) 2016.

 

W ramach prac prowadzonych w biobanku opracowano prostą, tanią i szybka metodę oceny DNA, zarówno na poziomie jakościowym jak i ilościowym. Prosta metoda nie wymaga stosowania drogiej aparatury. Z użyciem zwykłego aparatu typu RealTime PCR jedną reakcją można ocenić przydatność DNA do analiz (sprawdzenie zgodności płci, jakości DNA do prowadzenia oznaczeń z wykorzystaniem reakcji PCR) jak i ocenić stężenie metodą Q-PCR. Podstawowy profil topnienia w niskiej rozdzielczości jest wystarczający do łatwej klasyfikacji płci. Sama metoda umozliwia również ocenę płci metoda żelową. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem kolekcji POPULOUS - zdeponowanej w Pracowni Biobank KBM UŁ. Służyła ona weryfikacji na etapie przygotowywania izolatów DNA do wykonywania badań typu GWAS.

 

Zgłoszenie zostało opublikowane na łamach Biuletynu Urzędu Patentowego nr 13 (1082) 2015.

Efektem prac mgr Anny Siewierskiej - Górskiej w ramach realizowanej pracy magisterskiej w Katedrze Biofizyki Molekularnej i Katedrze Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego powstał matematyczny model oceniający prawdopodobieństwo występowania określonego koloru włosów na podstawie oceny polimorfizmów wśród genów wiązanych z regulacją procesu pigmentacji. Model ten został rozwinięty w toku dalszych badań w ramach projektu TESTOPLEK. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem kolekcji POPULOUS - zdeponowanej w Pracowni Biobank KBM UŁ.

Zgłoszenie zostało opublikowane na łamach Biuletynu Urzędu Patentowego nr 21 (1064) 2014.

KONTAKT
NAPISZ DO NAS

{mosmap height='270'|width='100%'|zoom='17'| lat='51.7767961'| lon='19.4843932'}